Pri saunovom kúpeli pôsobia na telo striedavo výkyvy tepla a chladu. Tým sa vyvolajú mnohostranné reakcie organizmu. Silný účinok tepla v priestore sauny dáva podnet na rozširovanie ciev v pokožke a na silné potenie. Hoci rýchle vyparovanie potu ochladzuje pokožku, stúpne teplota vo vnútri tela o cca 1C a v pokožke o cca 10 C. Tým sa podporuje tvorenie obranných látok voči infektom. Teplo sauny pôsobí priaznivo na saunujúcich sa, uvoľňuje psychiku a svalstvo. Srdce bije síce o niečo rýchlejšie, ale rozšírením početných ciev v pokožke sa zmierni jeho námaha. Vyšší krvný tlak sa preto normalizuje. Netreba sa preto obávať o nadmerné zaťaženie srdca.
Vo fáze ochladenia poklesne zvýšená teplota tela pôsobením čerstvého vzduchu a studenej vody na východskovú hodnotu. V spojení s teplými kúpeľmi nôh cievy pokožky riadne pracujú. Ľudia, kotí sa saunujú, sú preto ušetrení chorôb z nachladnutia. Ochladenia spôsobujú pocit osvietenia a vo vegetatívnom nervovom systéme vyvolávajú dôležité impulzy v orgánoch produkujúcich hormóny. Saunový kúpeľ je prirodzený prostriedok starostlivosti o telo. Silné potenie a opakované sprchovanie vedú k dôkladnému očisteniu pokožky. Teplo sauny podnecuje tvorenie nových buniek pokožky.
Saunový kúpeľ napriek chorobe
Uvoľnenie a zotavenie, otužovanie, starostlivosť o telo, radosť zo saunovania a spoločenské posedenie patria k najdôležitejším motívom pre Vašu návštevu saunového kúpeľa. Niektorí návštevníci spájajú so saunovaním aj cieľ – liečenie a zmierňovanie bolestí. Vhodnosť v tomto prípade musí posúdiť ošetrujúci lekár. Saunovanie je zakázané v prípade akútnych ochorení s horúčkou a zápalom a pri ťažkých postihnutiach orgánov. Veľa chorôb srdcového a obehového systému, dýchacích ciest, pohybového aparátu a kože pripúšťa však saunový kúpeľ. Veľký význam má hlavne posilnenie obranyschopnosti. V niektorých prípadoch môže saunovanie dokonca podporiť liečbu. Vždy je však dôležité, aby saunovanie prebehlo správne a bez preháňania.
Použitie a účinky liečivých rastlín a preparátov
Breza (Birke)
Lieči zápalové ochorenia odvodových močových ciest a pri piesku v ľadvinách, podporná liečba reumatických potiaží. Prečisťuje ľadviny, posilňuje obranyschopnosť organizmu
Kosodrevina (Latschen-kiefer)
Má pozitívny vplyv na prechladnutie, ochorenie ústnej dutiny a nosohltanu, reuma. Podporuje prekrvenie, potláča choroboplodné zárodky, protireumatické účinky, rozpúšťa hlieny.
Eukalypt (Eukalyptus)
Pôsobí na ochorenia horných dýchacích ciest, bronchitíd. Rozpúšťa hlien, potláča zápaly, pôsobí dezodoračne, chladivo.
Medovka (Melisse)
Upravuje nervovo podmienené poruchy spánku, funkčné potiaže žalúdka a čriev. Upokojuje, podporuje spánok, uvoľňuje kŕče, antibakteriálne účinky, zabraňuje rozmnožovaniu víŕusov
Pravidlá správneho saunovania:
|